Przewodnik po Pradze

Nastają coraz to cieplejsze dni, a więc i coraz częściej myślimy o wyjazdach – choćby tych najkrótszych, np. weekendowych, czy nawet jednodniowych. Często wybieramy miejsca, które mamy „pod ręką”, czasem te bliższe, czasem nieco dalsze, ale wciąż w naszym zasięgu. Do takich miejsc należeć może Praga, stolica Czech, która leży położona ledwie nieco ponad 100 km od granic z Polską. Ale największym atutem Pragi jest nie tyle bliskość, co jej zabytki.

CO ZWIEDZIĆ W PRADZE?

To pytanie zadaje sobie miliony turystów przyjeżdżających do stolicy Czech każdego roku. Moglibyśmy powiedzieć, że wystarczy tam pojechać, przejść się wzdłuż którejkolwiek z uliczek i z całą pewnością natkniemy się na coś ciekawego. My jednak pragniemy zaprezentować wam, jak może wyglądać przykładowa wycieczka do Pragi.

Swoją przygodę ze stolicą Czech powinniśmy rozpocząć od Hradczan. Górujący nad miastem Zamek na Hradczanach to podstawowy punkt zwiedzania Pragi, można powiedzieć, że jest to bardzo ważny symbol tego miasta. Jednak na samych Hradczanach znajdziemy również Złotą Uliczkę pełną niewielkich domków, które w dawnych czasach zajmowali najprawdopodobniej złotnicy (stąd nazwa ulicy). Na Hradczanach znajduje się również tzw. Loreta, czyli kompleks barokowych budynków, których atrakcją jest tzw. Carillon (każdy, kogo interesuje nauka gry na instrumentach – wie o co chodzi).

Kolejnym punktem naszej wycieczki po Pradze może być wzgórze Wyszehrad (znajduje się ono na prawym brzegu Wełtawy). Są tutaj takie zabytki jak bazylika św. Piotra i Pawła, rotunda św. Marcina, ciekawostką mogą być również dawne fortyfikacje z kazamatami w ich wnętrzu.

Każdy przewodnik po Pradze zawiera również takie miejsca, jak Malá Strana (po polsku znana jako Mała Strona). Dawniej było to samodzielne miasto (do 1784 roku), dziś jest to jedna z piękniejszych dzielnic stolicy Czech, na terenie której odnajdziemy takie zabytki, jak Rynek Małostrański, Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej (Panna Marie Vitežná), Kościół św. Jana Na Praniu w Pradze, Pałac Waldsteina, czy kolorowa Ściana Johna Lennona.

Kolejnym ciekawym punktem zwiedzania Pragi może być wzgórze Petřín (znajdujące się w sąsiedztwie Hradczan). Jest ono pełne ogrodów, zresztą wybudowano tutaj kolejkę linową i wieżę obserwacyjną wzorowaną na wieży Eiffla. Znajdziemy również Štefánikova hvězdárna, czyli obserwatorium astronomiczne z początków XX wieku, a także Klasztor norbertanów na Strahowie, sięgający swą historią do 1140 roku.

Praga jest wspaniałym miejscem na małą wyprawę turystyczną. Mnóstwo zabytków, wspaniałe widoki, wyśmienita historia, ale i smaki czeskiej kuchni – to z pewnością atuty, których nie odmów żadnej podróżnik świata.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s