Jak pakować plecak?

Wyruszając w podróż na własną rękę, czyli z plecakiem na plecach, warto wiedzieć, jak plecak spakować. Jest to ważne z wielu powodów. Z jednej strony chodzi o wygodę noszenia i bieżącego korzystania z takiego plecaka i jego zawartości, z drugiej strony chodzi o zdrowie i energię, gdyż odpowiednio dociążony plecak nie sprawia nam bólu, nie męczy, nie nadwyręża kręgosłupa. A im dłużej ów plecak nosimy, tym bardziej go odczuwamy…

PAKOWANIE PLECAKA

O pakowaniu plecaka powiedziano już wiele, w końcu każdy ma nieco inną metodę pakowania, a ponadto każdy plecak jest inny – ma inne wymiary, inne kształty, inną ilość kieszonek. Stąd też do każdego plecaka należy podejść indywidualnie, choć istnieją pewne zasady, których powinniśmy się trzymać.

Cięższe rzeczy powinniśmy spakować przy samych plecach, wzdłuż kręgosłupa. Nie wolno ich pakować w kieszonkach odległych od kręgosłupa, gdyż punkt ciężkości będzie przesunięty na tył, plecak będzie ciągnął nas do tyłu, w związku z czym kręgosłup będzie narażony na duże naprężenia. Tego powinniśmy uniknąć, gdyż ma to znaczny wpływ na nasze zmęczenie oraz na zdrowie! Jeśli jeszcze chodzi o ciężkie rzeczy to możemy je również dodatkowo umieścić w górnej części plecaka, na wysokości głowy.

pakowanie plecaka

Jak prawidłowo spakować plecak?

Rzeczy lekkie powinniśmy pakować w dolnej i tylnej (dalej od pleców) części plecaka. Nie będą one nam nadmiernie ciążyć, przez co poprawi się komfort naszej wędrówki z plecakiem.

Oczywiście to nie koniec. Zasady pakowania plecaka mówią też o tym, aby u góry, przy samym „wejściu” do plecaka znajdowały się rozmaite drobiazgi i rzeczy, z których często korzystamy – kremy i maści, woda do picia, aparat fotograficzny, okulary przeciwsłoneczne, dokumenty, portfel, czy też przewodnik turystyczny. Jednakże jeśli chodzi o ów ostatni to powinniśmy pamiętać, że czasy się zmieniają i wraz z rozwojem techniki nie trzeba już nosić ze sobą dużej ilości przewodników turystycznych, wystarczy tak na prawdę jeden przewodnik turystyczny na telefon, w którym zawarty będzie cały świat. Pozwoli nam to zaoszczędzić mnóstwo miejsca w plecaku, a przede wszystkim ciężaru, gdyż książki swoje ważą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s