Podróż samochodem – o czym pamiętać?

Wybierając się na wakacje zapewne wielu z nas wybiera opcję podróży samochodem. I nie chodzi tylko o wyjazd nad Morze Bałtyckie, ale i o daleką „przejażdżkę” na południe Europy, wszak często słyszymy o tym, że ktoś się zdecydował na własną rękę na podróż autem do Chorwacji, do Grecji, czy do Hiszpanii. O czym należy pamiętać w przypadku dalekiej jazdy samochodem?

PRZEGLĄD SAMOCHODU

Podstawową sprawą, jaką powinniśmy się zająć jest przeprowadzenie przeglądu samochodu. Bez tego nie powinniśmy nawet ruszać w trasę! Tu chodzi przede wszystkim o nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy. Musimy mieć pewność, że nie strzeli nam pasek rozrządu, że z linką hamulcową jest wszystko OK, że nie wyciekają żadne płyny i są one na odpowiednim poziomie (płyn hamulcowy, płyn do wycieraczek itp.). Istotne jest sprawdzenie stanu wycieraczek, klocków hamulcowych i opon, ewentualne przeczyszczenie klimatyzacji, no i nie zapomnijmy o zapasowych żarówkach do auta (mogą się przypalić w najmniej oczekiwanym momencie).

ZAPLANOWANIE TRASY

Bardzo ważnym aspektem jest dokładne zaplanowanie trasy naszej jazdy, zapoznanie się z możliwymi przeszkodami, trudnościami i niedogodnościami. Jadąc w podróż zagraniczną musimy też wiedzieć o różnicach w prawie, tak aby nie zaskoczono nas nagłą kontrolą apteczki i mandatem za brak pewnych specyfików. Poza tym możemy tak zaplanować trasę, że przejedziemy przez miejsca, które od razu będą częścią naszej trasy zwiedzania.

ZDROWIE KIEROWCY

Bez wątpienia ważnym aspektem jest zdrowie i kondycja kierowcy. Nie może być przemęczony, aby nie przysypiał za kierownicą. Zresztą warto pamiętać o krótkich postojach, które pozwolą kierowcy nie tylko załatwić swoje potrzeby, ale i rozprostować kości, przewietrzyć się, rozruszać, zrobić kilka przysiadów…

ZABIERZ DOKUMENTY

Spakuj do torby odpowiednie dokumenty. Oczywiście podstawą jest prawo jazdy i dowód rejestracyjny, a także ubezpieczenie OC samochodu. Jednak poszukaj na internecie informacji o krajach, przez które masz zamiar przejeżdżać, czy nie będą potrzebne jeszcze inne dokumenty. Dla własnego spokoju nie możesz o niczym zapomnieć!

OSZCZĘDZAJ!

Pamiętaj, że paliwo dzisiaj do najtańszych nie należy, więc przed podróżą zwróć uwagę, gdzie najlepiej w danym kraju zaopatrywać się w paliwo. Ponadto, jeśli masz wolne miejsca w samochodzie, może warto pomyśleć o zabraniu kogoś, kto dorzuci się do paliwa? Dziś coraz lepiej funkcjonują tzw. wspólne przejazdy, zwane inaczej carpooling. Może warto o tym pomyśleć?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s